Apache Cordova Kullanımı

Apache Cordova (eski adı PhoneGap), Nitobi tarafından orijinal olarak oluşturulmuş bir mobil uygulama geliştirme çerçevesidir. Adobe Systems 2011 yılında Nitobi’yi satın aldı, PhoneGap olarak yeniden adlandırdı ve daha sonra Apache Cordova adlı yazılımın açık kaynaklı bir sürümünü yayınladı. [8] Apache Cordova, yazılım programcılarının Android, iOS veya Windows Phone’dakiler gibi platformlara özgü API’lere güvenmek yerine CSS3, HTML5 ve JavaScript kullanarak mobil cihazlar için uygulamalar oluşturmasını sağlar. [9] Cihazın platformuna bağlı olarak CSS, HTML ve JavaScript kodunun kaydırılmasını sağlar. Cihazla çalışmak için HTML ve JavaScript özelliklerini genişletir. Ortaya çıkan uygulamalar hibrittir, yani gerçek anlamda yerel bir mobil uygulama olmadıkları (tüm düzen oluşturma işleminin platformun yerel UI çerçevesi yerine Web görünümleri aracılığıyla yapıldığı için), ne de tamamen Web tabanlı oldukları (yalnızca Web uygulamaları olmadıkları için paketlenmiştir) dağıtım uygulamaları olarak ve yerel cihaz API’lerine erişme gibi). Yerel ve karma kod snippet’lerini karıştırmak, sürüm 1.9’dan beri mümkün olmuştur.

Yazılım daha önce sadece “PhoneGap”, sonra “Apache Callback” olarak adlandırıldı. [10] [11] Açık kaynaklı bir yazılım olan Apache Cordova, Appery.io ya da Intel XDK gibi paketleyicilere etrafı sarar.

PhoneGap, Adobe’nin ilgili ekosistemi ile birlikte Cordova’nın ticari sürümüdür. İyonik, [12] Monaca, TACO, Onsen UI, Visual Studio, GapDebug, App Builder, Koza, Framework7, Quasar Çerçeve, Evothings Stüdyosu, NSB / AppStudio, Mobiscroll, dahil olmak üzere birçok diğer araç ve çerçeveler de Cordova üstüne inşa edilmiştir Intel XDK, [13] ve Telerik Platform. [14] Bu araçlar temel araçları için PhoneGap’ı değil, Cordova’yı kullanır.

Apache Cordova projesine katkıda bulunanlar arasında Adobe, BlackBerry, Google, IBM, Intel, Microsoft, Mozilla ve diğerleri bulunmaktadır. [15]