HTML5 Doğru kullanımı

HTML5İnternet‘in çekirdek teknolojilerinden HTML işaretleme standardının beşinci sürümüdür. Internet ExplorerMozilla Firefox ve Opera tarayıcılarının güncel sürümleri tarafından kısmen desteklenmektedir. Kısaca H5 Google Chrome ve Safari tarayıcılarının güncel sürümleri üzerinde deneme aşamasında da olsa çok daha iyi bir şekilde çalışmaktadır. Günümüzde kullanılan HTML 4.1 sürümü, CSS desteğiyle ne kadar düzenli ve sağlam bir yapıda kodlanırsa kodlansın, yine de fazladan yazılan kodların fonksiyonelliğini bozduğu bilinmektedir. Bu yüzden HTML5, bu ihtiyaçları karşılamak adına geliştirilmeye başlanmıştır. Video paylaşım sitesi YouTube, deneme aşamasında HTML5’i kullanıcılarına sunmaktadır.

HTML5 kullanmak, aynı zamanda UI (kullanıcı arabirimi) mühendislerinin ve back end (sunucu uygulama) geliştiricilerinin sadece tek kod temeli kullanımından yararlanabiliyor olmaları demektir. Yapının temelleri aynı kalsa da her platforma entegre edilmiş back end tabakaları ve görüntüler olabilecektir. Bu, birbirine bağlı bir ürün tecrübesinin ortaya çıkarılmasına yardım eden ürün çizgisinin karşısında gelişimin yayılma sürecini hızlandırmaktadır.

Ses veya film etiketleri gibi birçok özellikli yönleriyle birlikte kullanılması gereken HTML5, sadece bir şekilleme dili olmaktan ziyade Web uygulamaları yazmakta da kullanılabilmektedir. CSS3 ve JavaScript ile birleştirerek çok daha güçlü, uyumlu ve sağlam uygulamaları yapmak mümkündür. Uygulamalar, bu sayede binlerce cihazda birçok ihtimale uygun şekilde kullanılabilmektedir. Özellikle de iliştirilmiş platformlar ve bağlanmış cihazlarla çok daha güçlü olacaklardır.

HTML5 daha çok birlikte çalışabilir uygulamaların önünü açmak için daha detaylı işleme modelleri içermektedir; dokümanlar için mevcut olan biçimlendirmeyi genişletmiş, geliştirmiş ve mantıklı hale getirmiştir. Ayrıca karmaşık web uygulamaları için biçimlendirme ve uygulama programlama arayüzleri çıkarmıştır.[1] Aynı nedenlerden ötürü, HTML5 ayrıca mobil uygulamalar için platformlar arası bir aday olmaktadır, çünkü düşük güçle çalışan cihazlar da hesaplanarak tasarlanmış özellikler içermektedir. Yeni pek çok sözdizimsel özellik eklenmiştir. Grafiksel içeriği ve multi medyayı eklemek ve işlemek için, <video><audio> ve <canvas> elemanları eklenmiştir. Ayrıca, ölçeklenebilir vektör grafikleri (SVG) içeriği ve matematiksel formüller için MathML desteği eklenmiştir. Dokümanların anlamsal içeriğini genişletmek için, <main><section><article><header><footer><aside><nav> ve <figure> gibi yeni sayfa yapı elemanları eklenmiştir. Bazı yeni özellikler eklenmiştir, bazı eleman ve özellikler kaldırılmıştır ve <a><cite> ve <menu> gibi diğerleri değiştirilmiş, tekrar tanımlanmış veya standart hale getirilmiştir.

APIler ve Belge Nesne Modeli (DOM) artık HTML5 tanımının temel bileşenlerindendir[1] ve HTML5 geçersiz dokümanlar için işleyişi daha iyi tanımlamaktadır.

https://tr.wikipedia.org/wiki/HTML5