Schema.org nedir?

Schema.org, internet üzerinde yapılandırılmış veriler, web sayfalarında, e-posta iletilerinde ve ötesindeki şemaları oluşturma, sürdürme ve destekleme misyonuyla ortaklaşa bir topluluk etkinliğidir.

Schema.org sözlüğü, RDFa, Microdata ve JSON-LD dahil olmak üzere birçok farklı kodlamayla kullanılabilir. Bu kelimeler, varlıkları, varlıklar ve eylemler arasındaki ilişkileri kapsar ve iyi belgelenmiş bir uzantı modeli ile kolayca genişletilebilir. 10 milyondan fazla site, web sayfalarını ve e-posta mesajlarını işaretlemek için Schema.org’u kullanıyor. Google, Microsoft, Pinterest, Yandex ve diğer birçok uygulama, zengin, genişletilebilir deneyimlere güç sağlamak için zaten bu kelime hazinelerini kullanıyor.

Google, Microsoft, Yahoo ve Yandex tarafından kurulan Schema.org sözcükleri , [email protected] posta listesi ve GitHub aracılığıyla açık bir topluluksüreci tarafından geliştirilmiştir .

Paylaşılan bir kelime hazinesi, web yöneticilerinin ve geliştiricilerin bir şemaya karar vermelerini ve çabalarına maksimum fayda sağlamasını kolaylaştırır. Bu ruhla, kurucuların, daha büyük toplulukla birlikte bir araya gelerek, ortak bir şema koleksiyonu oluşturması gerekiyor.

Microdata kullanarak schema.org’u kullanmaya başlama

Çoğu front end developer web sayfalarında HTML etiketlerine aşinadır.  Genellikle Html etiketleri tarayıcıya nasıl bir görünüm oluşacağını söyler.
Örneğin;
<h1>Merhaba Dünya!</h1>

Tarayıcıya Başlık 1 formatında bir metin görüntülemesini söyler. Html Etiketleri olmadan Merhaba dünya metnini düz bir metin olarak görücektir ve herhangi bir görünüm uygulamicaktır. Bu, kullanıcılar için daha zor olabilir. ilgili içeriği akıllıca kullanıcılara göstermek için işaretleme dili kullanılır.

Schema.org, web yöneticilerinin sayfalarını büyük arama motorları tarafından anlaşılabilecek şekilde işaretlemek için kullanabilecekleri ortak bir kelime hazinesi koleksiyonu sağlar: Google, Microsoft, Yandex ve Yahoo! bunların başında geliyor.

Web içeriğinize bilgi eklemek için schema.org sözcüklerini Microdata , RDFa veya JSON-LD biçimleriyle birlikte kullanın. Bu kılavuz, Microdata ve schema.org ile hızınızı artırmanıza yardımcı olacak, böylece web sayfalarınıza işaretleme eklemeye başlayabilirsiniz.

Bu kılavuz Microdata’ya odaklansa da , schema.org sitesindeki örneklerin çoğu RDFa ve JSON-LD’de de örnekleri göstermektedir. Burada tanıtılan temel fikirler (türler, özellikler vs.), Microdata’nın ötesine geçer – ayrıntıların nasıl karşılaştırıldığını görmek için örneklere bakın.