tsconfig.json nedir? nasıl kullanılır?

Tsconfig.json dosyası typescript derleyicisinin typescript(.ts) dosyalarını derlerken dikkate alacağı ayarlamaların yer aldığı bir config(ayar) dosyasıdır. Projenizin bulunduğu çalışma dizininde yer almalıdır. Kullandıgınız editörün terminal penceresinden veya NodeJs Command Prompt konsolundan çalışma dizininde iken, tsconfig dosyanıza bakılarak typescript dosyalarının derlenmesini istiyorsanız aşağıdaki kodu çalıştırarak kullanabilirsiniz
tsc -p tsconfig.json

Resimde yer alan src klasörü typescript dosyalarının yer aldığı klasördür.
build klasörü ise typescript derleyicisinin .ts dosyalarını .js olarak dönüştürdüğü dosyaların yer aldığı klasördür nodejs uygulamanızı çalıştırdığınızda nodejs tamamen build klasörünü görcektir diğer dosyalar nodejs için önemli değildir.
Örnek tsconfig.json dosyası

{
"compilerOptions": {
"outDir": "./build/",
"module": "commonjs",
"target": "es5",
"moduleResolution": "node",
"experimentalDecorators": true,
"emitDecoratorMetadata": true,
"noUnusedLocals": true,
"sourceMap": true,
"declaration": false,
"pretty": true,
"strictNullChecks": true,
"lib": [ "es2016","dom","scripthost" ]
},
"include": [
"./src/**/*"
],
"exclude": [
"node_modules"
],
"typeRoots": [
"./node_modules/@types"
]
}

Burda yer alan önemli noktalar compilerOptions özelliklerinde yer alan “outDir” olarak belirttiğiniz .js dosyalarının yazılcağı klasör adıdır. “include” olarak belirtilen özellik ise .ts dosyalarının hangi klasörde yer aldığıdır. Düzenli bir şekilde nodejs uygulama geliştirmek istiyorsanız bu yapıda çalışmanız hem çalışma düzeni hem de karmaşıklığa yol açmamak için en doğru çözümdür.